Belvends Burgerbos

ProfielfotoJan Wilms 15-09-2022
626 keer bekeken 0 reacties

Met het Belvends Burgerbos streven we de volgende doelen na: het verhogen van de biodiversiteit, verstrekken van natuureducatie, het vergroten van sociale betrokkenheid tussen inwoners van Belfeld, het belang onderstrepenen uitdragen van meer bomen in onze directe omgeving.

OVER DE STICHTING

Streven naar een groener Belfeld!

Onze enthousiaste werkgroep "Aktief Greun Belvend" is ontstaan in 2019, naar aanleiding van de Belfeld Ambitie Boeken. In het voorjaar van 2022 is werkgroep overgegaan in stichting Aktief Greun Belvend.

​Ons doel: om van Belfeld een dorp te maken, waar de mens kan samenleven en genieten van de natuur die Belfeld omarmt. Door de inzet van stichting Aktief Greun Belvend wordt deze visie stap voor stap gerealiseerd!

In 2021 hebben we onze Vlindertuin gerealiseerd en nu is het tijd voor ons 2e project!!!!

HET BELVENDS BURGERBOS

Het nieuwste project van Aktief Greun Belvend is het realiseren van het Belvends Burgerbos! De werkzaamheden zijn hiervoor volop aan de gang. Vier een bijzondere gebeurtenis met het planten van een boom; een mooi gebaar, voor jou en de planeet!

​WAT IS HET BELVENDS BURGERBOS?

Ons Belvends Burgerbos is een bos bestaande uit vruchtdragende bomen met een bijzondere, persoonlijke betekenis. Burgers, verenigingen en organisaties kunnen op deze plek een boom planten ter ere van een speciale gelegenheid. Denk aan een geboorte, jubileum of huwelijk.

Ook ter nagedachtenis van een dierbaar persoon of uit maatschappelijke betrokkenheid kan worden gekozen voor een boom in het Belvends Burgerbos.

De stichting Aktief Greun Belvend beoogt geen winst met dit project, maar streeft met het Belvends Burgerbos de volgende doelen na:

  • het verhogen van de biodiversiteit,

  • verstrekken van natuureducatie,

  • het vergroten van sociale betrokkenheid tussen inwoners van Belfeld,

  • het belang onderstrepen en uitdragen van meer bomen in onze directe omgeving.

De werkzaamheden voor de realisatie van het Belvends Burgerbos zijn in 2022 van start gegaan; in November zijn er in totaal dertig bomen geplant, verdeeld over twee plantdagen.

4 en 18 November 2023 worden er nogmaals 20 bomen geplaatst, van 10 tot 13 uur.

Er is in totaal plek voor een zeventigtal bomen; vol = vol, aanmelden kan nog tot en met 1 september!   

OM dit allemaal voor elkaar gekregen te hebben is goed samengewerkt met Gemeente Venlo, die ons het het perceel ter beschikking heeft gesteld. Dan hebben we vooraf gepeild bij de inwoners hoe men tegen deze plannen aankeek. Hierbij hebben we dankbaar gebruik gemaakt van sociale media, de krant, plaatselijke media, de raadsleden uit Belfeld die in de gemeenteraad van Venlo zitten, de plaatselijke website Belfeld.nu etc...... Na de goedkeuring hebben we plannen gemaakt en zijn we begonnen om een complete nieuwe omheining te maken met grote toegangspoorten voor evt. tractoren en looppoort voor bezoekers. Hier en daar hebben we eikenhouten banken geplaatst. Met de plaatselijke zorgboerderij, die deze hebben vervaardigd hebben we een samenwerkingsafspraak gemaak: Maaien van het gras en oogsten komt ten goede van de zorg- ezelboerderij in Belfeld. We hebben een waterput geslagen en een waterpomp geslagen. De inwoners die een boom bestellen krijgen een van de 5 fruitboomsoorten ( Limburgse oude boomsoorten) met bindpaal, met bindband, gemengde grond en boomschors. Een tekstbordje kan naar gelieve besteld worden. Ook aan de buitenzijde van het terrein zijn diverse planten en struiken ( o.a. rozen, vlinderstruiken)  geplant. Ook zijn er takkenrillen gemaakt voor de kleinere dierensoorten. Ook een vlaggemast met ons eigen logo op de vlag wappert het hele jaar door. Er staat een mooi informatiebord ( onthuld door de wethouder ) waar je van alles op kunt lezen. In de tuin staat een mooi bord op palen: "Belvends Burgerbos". In totaal hebben we nu 64 bomen geplant met heel veel diverse tekstbordjes: variërend van geboorte, overlijden van vader, moeder of kind, huwelijk of mooie gedichten gemaakt door de inwoners van Belfeld. Tijdens de mooie dagen zie je de eigenaars heel goed zorgdragen voor hun boom, wanneer deze water nodig hebben. Komende periode 2024 gaan we meer planten en bloemen poten om meer kleur en afwisseling in te krijgen . We hebben een wens om zelf met een grasmachine dingen op te pakken.     Ook zijn we voornemens om activiteiten, dan wel de grond beschikbaar te stellen voor ontmoetingen ( kunst en cultuur? ) 

 

Kern

Naam
Belfeld

Aantal inwoners
5505

Gemeente
Venlo

Provincie
Limburg

Deelnemersgroep

Naam
Aktief Greun Belvend

Doelstelling
Oprichten van een Burgerbos

Aantal leden
11

Soort
Overig

Met welke kennis zouden jullie andere initiatiefnemers kunnen helpen?
- Kennis van samenwerken met gemeente en politiek - Kennis van PR ( facebookpagina en website van Belfeld ) maken - Maken van filmpjes ten behoeve van PR - Het organiseren van een opening of open dag - Samenbrengen van mensen, burgers - Betrekken van onderwijs , educatie

Hoe kunnen andere initiatiefnemers contact met jullie opnemen?
aktiefgreunbelvend@gmail.com

Project

Doelstelling
Met het Belvends Burgerbos streven we de volgende doelen na: het verhogen van de biodiversiteit, verstrekken van natuureducatie, het vergroten van sociale betrokkenheid tussen inwoners van Belfeld, het belang onderstrepenen uitdragen van meer bomen in onze directe omgeving.

Beginsituatie
Een stuk grond van de gemeente is in bruikleen gegeven. We zijn bezig om met de omheining te vernieuwen. We zijn PR aan het maken om de bewoners enthousiast te krijgen om een boom te kopen en te plaatsen in het burgerbos.

Verbeteringen voor de woonomgeving
Dit zit in doelstellingen hierboven vermeld opgesloten. Meer oog voor de natuur, meer samenhorigheid en meer ontmoetingen, meer groen.

Onderdeel van een groter geheel
Als stichting Aktief Greun Belvend willen we heel graag aandacht vragen/ krijgen voor ons doel: om van Belfeld een dorp te maken, waar de mens kan samenleven en genieten van de natuur die Belfeld omarmt. Door de inzet van stichting Aktief Greun Belvend wordt deze visie stap voor stap gerealiseerd!

Bewoners die voordeel bij het project hebben
Alle, jong en oud.

Zelfwerkzaamheid

Werkzaamheden en onderdelen die de groep gaat oppakken in de wedstrijdperiode
We doen alles zelf. Nieuwe omheining, een informatiebord en naambord plaatsen, een vlaggenstok plaatsen ( voor de Belvendse vlag, insectenhotels maken en plaatsen, takkenrillen maken van gesnoeid hout, snoeien, een waterpomp plaatsen, bloemen en planten neerzetten, maaien, paden aanleggen, banken plaatsentoegangspoort(-en) plaatsen.

Fasen en onderdelen die de groep gaat uitbesteden
Het maaien wordt door verzorgingsboerderij 't Jaegerhoes uit Belfeld gedaan

Gemeentelijke vergunning of toestemming noodzakelijk
Ja - In overleg

Totale kosten van het project
tussen de € 3500 en € 5000,00

Hulp van buitenstaanders noodzakelijk
Hulp vragen we van 't Jaegershoes om te maaien, we gaan er eikenhoutenbanken kopen. We vragen hulp bij het plaatsen van de toegangspoort

Ondersteuning van ARCADIS noodzakelijk
Nee, alles loopt i.s.m. de gemeente Venlo

Kern met Pit

Hoe zijn jullie in aanraking gekomen met Kern met Pit
We hebben vorig jaar met het project De Vlinderhaof van Belvend meegedaan.

Welke kennis en advies hopen jullie van Kern met Pit te krijgen
Hoe we nog meer betrokkenheid kunnen krijgen voor ons project.

Afbeeldingen

2023-11-19 Laatste boomplantdag

2023-04-01 Opening Belvends Burgerbos

2022-11-19 Tweede plantdag Belvends Burgerbos

2022-11-05 Eerste plantdag Belfelds Burgerbos

2022- okt.-nov. Bomen - tekstbordjes, vlaggemast

2022 Sept en Okt. Maaien, snoeiwerk, plantplaatsen uitgezet en gaten gegraven

2022 juli Grote poort, informatiebord en snoeiwerk

2022- 05 en 06 Poortje, banken, insectenhotel en waterpomp

2022-03 De afrastering is klaar.

2022-02 Nieuwe palen staan in de grond en grondverplaatsen

De afrastering waar het Belvends Burgerbos komt wordt vernieuwd

Beginsituatie van ons 2e project: "Het Belvends Burgerbos"

Omroep Venlo interviewt initiatiefnemers Belvend Burgerbos

Inrichten groen

Katalys

Postadres 
Postbus 33 
6800 LE Arnhem
Bezoekadres 
Amsterdamseweg 13
6814 CM Arnhem
Contact
E info@katalys.nl
T 026 44 55 146
Routebeschrijving

Partner

Lokale partners





   

 

Facebook

#kernmetpit

 

 
Cookie-instellingen